U Italiji primjeri dobre prakse u volontiranju
U okviru projekta „Mreža socijalnog volontiranja“ kojeg financira Europska unija s 85 posto vrijednosti, a Vlada RH s 15 posto, predstavnici nositelja projekta Poliklinike za rehabilitaciju djece „Zlatni cekin“, partnera: Volonterskog centra Slavonski Brod, Udruge slijepih Brodsko – posavske županije i Razvojne agencije Grada Slavonskog Broda, te volontera sudjelovali su na studijskom putovanju u Italiju.
Podsjetimo, projekt „Mreža socijalnog volontiranja“, vrijedan 600.703,45 kn, ima za cilj ojačati kapacitete organizacija civilnog društva za pružanje socijalnih usluga na području Brodsko-posavske županije kroz pridavanje veće uloge volonterima u njihovom radu.
Svrha studijskog putovanja bila je upoznati se s primjerima dobre prakse u volontiranju te ih u što većoj mjeri primijeniti u ustanovama i udrugama Brodsko – posavske županije. Upravo su zdravstveno – socijalna ustanova Centro Diurno Disabili “Amica Luna”, te zadruga „Volti Amici“ primjeri dobre i održive prakse gdje su roditelji osoba s teškoćama, suočeni s problemom cjelodnevne skrbi o djetetu koja im onemogućuje zapošljavanje i druge aktivnosti, bili inicijatori osnivanja dnevnog boravka, dok su osnivači Zadruge „Volti Amici“, u kojoj borave ovisnici i osobe s psihičkim teškoćama, volonteri.
Zadrugu Societa Cooperativa Sociale a r.l. „Volti Amici“ osnovali su volonteri još 1974. godine, s ciljem pomoći starijima i nemoćnim, te svim potrebitima na području Trebaselegheda da bi se nakon izvjesnog vremena iskristalizirala potreba skrbi o bivšim ovisnicima o alkoholu te osobama s psihičkim teškoćama. Danas zadruga ima 19 članova,a osim pomoći korisnicima pri rehabilitaciji i reintegraciji u društvenu zajednicu, u suradnji s lokalnom zajednicom, organizira proslave i druga događanja, ali i aktivnosti, kojima osigurava sredstva za opstojnost projekta.
Ravnatelj „Zlatnog cekina“ fra Ilija Jerković upoznao je domaćine s radom te Ustanove podsjetivši kako kroz „Zlatni cekin“ , u kojem je svega 50-ak zaposlenih dnevno prođe oko 200 djece. „Stoga nam je pomoć volontera više nego dobro došla, no nužno je organiziranje volonterstva te svijest o potrebi za volonterima dići na višu razinu. Ovo su primjeri dobre prakse koje ćemo pokušati koliko je moguće primijeniti i kod nas“, istaknuo je fra Jerković.
U okviru studijskog putovanja domaćini su goste upoznali i funkcioniranjem jednog od privatnih domova za stare i nemoćne „Relaxxi“, kao i s prirodnim ljepotama te kulturnim znamenitostima Padove i Venecije.